Więcej

Większość zdarzeń w Internecie nie podlega egzekucji wymiaru sprawiedliwości i dlatego jest to miejsce w którym bardzo często dochodzi do samosądów. W sieci bardzo szybko tworzą się grupy nękające osobę, która dopuściła się czegoś co według społeczności Internetu jest niedopuszczalne. Osoby przystępujące do takich grup często nie zdają sobie sprawy że w ten sposób zachowują się identycznie jak osoba, którą potępiają. Stosują wobec niej cyberprzemoc - tylko, że są silniejsi bo występują w grupie. Akty Cyberbullyingu wzbudzają gniew, duże emocje i doprowadzają do odwzajemnienia agresji.

Internet daje łatwość okazywania negatywnych emocji. Nie musimy patrzeć w oczy osobie, którą szykanujemy. Prościej obrazić kogoś kogo nie widzimy. Dlatego w życiu codziennym wiele osób tłumi negatywne uczucia w sobie i nie okazuje wrogości. Ze strachu. Boimy się konfrontacji. Wydaje nam się że pisząc coś w sieci sprawimy tylko że ludzie się pośmieją, ale możemy doprowadzić kogoś do łez lub nawet do załamania nerwowego. Poza tym w Internecie funkcjonuje odpowiedzialność zbiorowa, mniej boimy się zrobić coś złego razem z innymi, którzy będą współwinni. Przemoc psychiczna ma ogromną siłę. Wyrządzone za jej pomocą zło uderza dużo głębiej w świadomość ofiary niż np. kilka kopniaków lub bęcków czyli przemoc fizyczna.

Wielu ludzi uważa że Internet jest czymś złym, że powinno się go ocenzurować, zablokować dostęp do niego dla dzieci. Jednak rozwój technologii uniemożliwia takie ruchy. Internet jest zbyt obszerny i daje dostęp do zbyt wielu narzędzi aby go skutecznie ocenzurować. Musimy się wiec nauczyć się jak najlepiej odróżniać dobro od zła. Wtedy sami najlepiej uchronimy się przed najgorszym. 
Jeśli jesteś świadkiem przemocy, jakiejkolwiek fizycznej, psychicznej, cyberprzemocy czy czegokolwiek innego co można zakwalifikować jako znęcanie się nad inną osobą nie bój się odezwać i poinformować o tym kogoś kto może pomoc zlikwidować objawy przemocy.
Część ataków kwalifikuje się pod kodeks karny. Oznacza to że można złożyć doniesienie na policję a oni podejmą odpowiednie kroki. Jeśli na komendzie powiedzą że dane przewinienie nie jest karalne znajdź organizację zajmującą się walka z przemocą. Tam dowiesz się jak powinieneś postępować w zaistniałej sytuacji.

Milczenie jest złe, nasz brak odzewu może spowodować narastanie krzywdy osoby pokrzywdzonej. Bezinteresowna pomoc nawet postronnych osób może nawet w skrajnych przypadkach uratować życie, więc nie wahaj się zbyt długo tylko rozpocznij walkę z przemocą wokół ciebie. Jeśli jesteś ofiarą przestań się godzić na zło jakie cię spotyka. Czas się przeciwstawić i wygrać walkę ze znęcaniem się człowieka nad człowiekiem.


Ludzie w szkole, poszerzenie liczby przyjaciół, kolegów i znajomych, bytność na portalach społecznościowych oznacza powiększenie kręgu osób, 
z którymi  będziecie spędzać czas. 
Rośnie tym samym liczba potencjalnych problemów, 
z którymi możecie się wówczas zetknąć. 
Czy dacie sobie z nimi radę?

Image: 'no more hate'
http://www.flickr.com/photos/61117036@N00/39817884
Found on flickrcc.net